Томашпільським районним судом проведено узагальнення практики розгляду кримінальних справ про злочини вчиненні неповнолітніми за 2010 рік.
Так, у 2010 році розглянуто 15 кримінальних справ про злочини вчиненні неповнолітніми, що становить 8,2 відсотки від загальної кількості кримінальних справ за відповідний період.
У суді відсутня можливість створення спеціалізації суддів по розгляді кримінальних справ про злочини вчиненні неповнолітніми, оскільки за штатом в суді є 4 судді (фактично працює 3 судді), які розглядають справи всіх категорій, що підсудні загальному місцевому суду. Розгляд справ про вчинення злочинів неповнолітніми у суді становить 8,2 відсотки.
Із аналізу кримінальних справ про злочини вчиненні неповнолітніми встановлено, що суддями дотримані вимоги ст. 241 КПК України, щодо призначення справ до попереднього розгляду та ст. 256 КПК України при призначенні справи до розгляду в суді.
У суді із 15 кримінальних розглянутих справ щодо неповнолітніх більшість розглянуто в строк до 1 місяця. Причинами тривалого розгляду справ щодо неповнолітніх є неявка в судове засідання підсудних, свідків, потерпілих, законних представників, судом неодноразово вживались заходи по приводу осіб які не з'являються в судове засідання.
В суді під час попереднього розгляду справ зміни запобіжних заходів відносно неповнолітніх за період 2010 року не було.
Суддями дотримуються вимоги ст. 442 КПК України. Зокрема надсилаються повідомлення представникам комісій та інспекції у справах неповнолітніх про розгляд справ щодо неповнолітніх, у разі необхідності з'ясування деяких обставин викликаються у судове засідання.
Під час розгляду справ про злочини вчиненні неповнолітніми суддями крім обставин визначених у ст. 64 КПК, з'ясовуються: вік підсудного; стан здоров'я та загального розвитку; характеристика (ставлення до навчання, праці, поведінка в побуті тощо); умови життя і виховання (дані про сім'ю, побутове оточення); обставини, що негативно впливали на його виховання; вплив дорослих підмовників та інших осіб, які втягнули неповнолітнього у злочинну діяльність (ст. 433 КПК), а також його ставлення до вчиненого діяння.
При попередньому розгляді справи щодо особи, яка обвинувачується у вчиненні злочину у віці до 18 років, судді згідно з п. 5 ч. 1 ст. 237 КПК з'ясувують, чи не було порушено її право на захист, а також вживають передбачених законом заходів до його забезпечення під час судового розгляду справи. Суд вживає передбачені ст. 47 КПК заходи по забезпеченню неповнолітнього підсудного захисником. Згідно зі ст. 53 КПК судді, у провадженні яких перебувають справи, роз'яснюють права неповнолітньому та його законному представнику і забезпечують можливість здійснення цих прав.
Суддями розглядались справи про злочини вчинені неповнолітніми в порядку ст. 299 ч. 3 КПК України. Однак зважаючи на інтелектуальні, психологічні та інші особливості неповнолітніх, судді при розгляді справ щодо них виважено підходять до вирішення питання про обсяг доказів, які підлягають дослідженню в судовому засіданні, і застосовують правила ч. 3 ст. 299 КПК, тільки переконавшись у тому, що підсудний правильно розуміє зміст фактичних обставин, які не оспорюються, за відсутності сумнівів щодо добровільності й істинності його позиції, а також за умови, що він усвідомлює неможливість у подальшому оспорити ці фактичні обставини в апеляційному порядку. Судді звертають особливу увагу на те, що докази стосовно обставин, визначених у ст. 433 КПК, та інших даних про особу підсудного мають досліджуватися незалежно від того, чи оспорюються ці обставини. Судом за період 2010 року із 15 розглянутих кримінальних справ 11 розглянуто відповідно до ст. 299 ч. 3 КПК України.
При призначенні покарання судді суворо дотримуються принципів законності, справедливості, обгрунтованості та індивідуалізації покарання. При призначенні покарання неповнолітньому підсудному суд враховує не тільки ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом’якшують чи обтяжують покарання, а також умови його життя та виховання, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості розвитку неповнолітнього.
При призначенні покарання неповнолітнім судом враховується ст. 98 КК України. Із 14 винесених вироків протягом 2010 року щодо неповнолітніх до 10 осіб застосовано покарання у виді позбавлення волі, на підставі ст. 75, 104 КК України від відбування призначеного покарання звільнено з випробуванням протягом іспитового строку та вирішенням питання про покладення на них обов»язків передбачених ст. 76 КК України. Звільнення неповнолітніх від відбування покарання з випробуванням застосовується відповідоно до ст. 75-78 КК України з урахуванням особливостей, визначених у ст. 104 КК України. Іспитовий строк призначається від 1 до 2 років з урахуванням визначеного судом строку позбавлення волі, а також даних про особу засудженого та інших обставин справи. Під час звільнення неповнолітнього від відбування покарання з випробуванням вирішується питання покладення на них обов»язків, передбачених ст. 76 КК України. Засудженим та їх законним представникам роз»яснюються правові наслідки передбачені ст. 75, 76, 104 КК України. 3 вироки винесено щодо неповнолітніх і призначено покарання у виді громадських робіт. При призначенні покарання неповнолітнім суддями враховуються вимоги ст. 100 ч. 1 КК України, громадські роботи призначаються неповнолітнім у віці від 16 до 18 років на строк від 30 до 120 годин.
Судом протягом 2010 року у справах про вчинення злочинів неповнолітніми в порядку ст. 23-2 КПК України окремі ухвали (постанови) суду не виносились.